Ortam Dinleme

Ortam Dinleme

Ortam dinleme, insanların telefon dışında yaptıkları konuşmaların farklı teknikler kullanılarak tespit edilmesidir. Bu işlem oldukça etkilidir ve bundan dolayı genellikle istihbarat servisleri kullanmaktadır. Böylesine önemli bir işlem, telefon dinleme programı sayesinde, sıradan bir kişi tarafından dahi yapılabilir hale gelmiştir. İnsanlar, bahsedilen yöntem sayesinde sevdiklerinin sadece telefon görüşmelerini değil, bunun haricinde yaptıkları görüşmeleri de takip eder ve böylelikle çok daha fazla bilgi elde etmiş olur.

Değişen toplum yapısına bağlı olarak güvenlik noktasında duyulan endişelerin geçmişe göre daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İnsanlar, söz konusu nedenlerden dolayı casus yazılım kullanmakta ve bu riskleri düşürmeye çalışmaktadır. Bazen çocukların arkadaşlarıyla olan ilişkileri bu yolla tespit edilirken, bazen de farklı kişiler hakkında benzer şekilde takip yapılır. Aldatılma, kaybolma, dolandırılma ve benzer riskler, böylece tamamen engellenmiş olur. Üstelik yapılan işlemler, karşı taraf tarafından kesinlikle fark edilmez. Bu da ekstra bir avantaj olarak dikkat çekmektedir.

Ortam Dinleme Nasıl Yapılır?

Ortam dinleme yapılabilmesi için öncelikle yukarıda genel olarak bahsedilen yazılımların temin edilmesi gerekiyor. Bu noktada insanların farklı seçenekleri vardır, fakat kurumsal firmalardan bu tür yazılımların alınması, çok daha doğru olacaktır. Böylece güvenlik noktasında farklı sorunların yaşanmasının da önüne geçilmiş olur.

Casus program alındıktan sonra ise bunun gizli bir şekilde dinlenmek istenen kişinin telefonuna yüklenmesi gerekiyor. İnsanların burada gizliliğe fazlası ile önem vermesi gerekmektedir. Söz konusu yükleme sadece 3 dakika sürer ve hemen herkes zorlanmadan bunu yapabilir. Bu hususlar da tamamlandıktan sonra ortam dinleme yapılmaya başlanabilir.

Ortamdaki konuşmaların dinlenebilmesi için panel üzerinden hedef telefona bağlanılması gerekiyor. Burada, hedef mobil cihazdan görüşme yapılmayan bir anın tercih edilmesi çok önemlidir. Böyle bir anda, telefonun mikrofonu aktif hale getirilir ve ortam dinleme yapılmaya başlar.

Burada bilinmesi gereken hususlardan birisi, tespit edilen seslerin kalitesidir. Kişilerin mikrofona olan uzaklığına bağlı olarak farklı sesler tespit edilecektir. Bundan dolayı bazıları çok net iken bazıları ise nispeten daha az net olur. Fakat tamamının anlaşılacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir